Tartalom
Nyelvvizsgára készül, de nem tudja, hogy mit is vegyen fel? Netán van már valami elképzelése de nem tudja, hogy jó-e? Olvasson tovább, és tudjon meg többet, hogy mi is a megfelelő „nyelvvizsga öltözet”!
A mai fiatalabb generációk sok mindenben különböznek egymástól: egyesek korcsoportoknak fontosabb a környezetvédelem, mint a másiknak, némelyikük megfontoltabb lépéseket tesz az anyagiak terén, míg másoknak nincs különösebb pénzügyi tervük. Azonban az mindenképpen közös bennük, hogy tanulmányaik valamely pontján mindannyiuknak nyelvvizsgát kell tenniük – minden olyan tanulónak, aki egyetemre, főiskolára készül. Minden évben nagyon sokakat érint, mégsem alakult még ki az az egyértelmű dresscode, mint a ballagásnál. Összeszedtük ezért a nyelvvizsga öltözet alapvető szabályait.
Mit érdemes felvenni az írásbelire?
Az írásbeli vizsga sokkal kötetlenebb és személytelenebb, mint a szóbeli, hiszen ilyenkor egyszerre többen tesznek vizsgát. Az írásbelinél általában nem kell túlzásba esni, elég a sima utcai viselet. Az eleganciánál sokkal fontosabb, hogy a ruhának kényelmesnek kell lennie, hogy a vizsgázónak csak a feladatokra kelljen koncentrálni. Az a ruha a legmegfelelőbb, amelyet több órán keresztül is komfortosan lehet viselni, kényelmes benne az ülés. Az írásbeli vizsga, nyelvvizsgától függően akár 3 órás is lehet, illetve sokszor az írásbeli napján írják a vizsgázók az amúgy szóbelihez számító hallás utáni értés feladatsorát is.
A férfiaknak egy kényelmes farmernadrág, lazább póló, szükség esetén egy pulóver tökéletes, míg a nőknek szintén egy kényelmes nadrág és póló megteszi, de nyáron akár egy könnyedebb ruha is megfelelő. A hölgyek mindenféleképpen kerüljék a kényelmetlen magassarkút, mivel az még ülve sem tud annyira komfortos lenni, mint egy sportcipő.
Mit érdemes felvenni szóbeli vizsgára?
A szóbeli vizsga az a vizsgarész, amitől a vizsgázók általában a legjobban tartanak. Míg az írásbelin az ember eltűnhet sorstársai között, és van idő gondolkodni, a szóbelin azonnal és egyedül kell számot adnia tudásáról. Az öltözködést itt sem kell túlzásba vinni, az utcai viselet itt is szinte teljesen megteszi – fiúk-férfiak számára érdemes kiegészíteni egy inggel, a hölgyeknek pedig mindennaposnál eggyel csinosabb felsővel. Tényleg nem kell túlzásba esni, hiszen inkább a meglévő tudás számít, és nem az, hogy a vizsgázó mit visel. Mivel ez egy sokkal stresszesebb vizsgaszituáció, mint az írásbeli, így semmiképpen sem ajánlott olyan ruha, amiben a vizsgázó alapból feszélyezve érzi magát.
Érdemes-e öltönyben érkezni?
Csak abban az esetben ajánlott öltönyben érkeznie a vizsgázónak, ha abban maximálisan komfortosan érzi magát, és nem fullasztja. Egy öltönynek mindig más érzete van, mint a hétköznapi viseletnek. Sokkal elegánsabb megjelenést kölcsönöz a viselőjének, de érdemes abba is belegondolni, hogy ha Ön lesz egyedül öltönyben, nem lesz-e ez kellemetlen, hogy minden szem Önre fog szegeződni?
Azt is számításba kell venni, hogy a hosszú órákon át tartó vizsga, illetve a stressz, az izgulás óhatatlanul is nemkívánt izzadáshoz vezet. Ha Ön eleve izzadós típus, akkor kellemetlenül fogja magát érezni, mivel tudja, hogy az izzadság sokszor átüt a ruhán, másfelől pedig az esetleges kellemetlen szagok sem fognak javítani a helyzeten. Ennek fényében tényleg csak azoknak ajánlott az öltöny a nyelvvizsgán, akik tudják magukról, hogy nem fognak benne kényelmetlenül feszengeni.
Kell-e a lányoknak kosztümöt venni?
A lányokat a MrSale csapata ugyanúgy óva inti a kosztüm viselésétől, mint a fiúkat az öltönytől. A lányok annyi előnyben vannak a fiúkkal szemben, hogy ők általában gyakrabban öltöznek ki, viselnek kosztümöt, mint a fiúk öltönyt, ebből a rutinból adódóan magabiztosabban is viselik, és jobban tudják kezelni a különböző „ruhabaleseteket”, például az izzasztó szituációkat.
A hölgyek sokszor azért is szeretnek jobban kiöltözni, mint a fiúk, mert őket kevésbé feszélyezik a csinos darabok, sőt; egyfajta magabiztosságot merítenek belőle, aminek hasznát vehetik a nyelvvizsga során.
15 praktikus tipp nyelvvizsgázóknak
- Kipihenten érkezzen a nyelvvizsgára: szükség lesz az energiára, a vizsganap sokszor nagyon hosszú. A vizsgát megelőző éjjel már nem érdemes magolni, inkább próbálja meg kialudni magát.
- Ne kapkodjon, mindig olvassa el a feladatot: a hirtelenkedés csak hibát szül, érdemes inkább több időt szánni a feladat értelmezésére.
- Mindig csak azt csinálja, amit a feladat mond: csak annyi szót írjon és arról, amit a feladat előír. A hosszabb szövegért nem jár pluszpont, viszont több benne a hibalehetőség.
- Szóbelinél próbáljon oldottan viselkedni. Nem fagyjon le, ha hibázik, még az anyanyelvi beszélőknek is sokszor megakad a nyelvük. Érdemes ezeken átsiklani, és magabiztosan folytatni tovább a beszélgetést.
- Nyugodtan kérdezzen, ha nem érti a feladatot, bátran szóljon, ha valami nem világos. A szóbelin már abból, ahogy visszakérdez, látják, hogy a nyelvvel tisztában van, csak a feladat nem egyértelmű.
- A hallás utáni értésnél alaposan olvassa el a kérdéseket, és keressen benne kulcsszavakat: nagyban megkönnyíti a feladatot, automatikusan „rá fog állni az agya” ezekre a kifejezésekre.
- A válaszban ne ismételje meg a kérdést: fontos, hogy megmutassa, hogy ki tudja fejezni a gondolatait.
- Ne aggódjon, ha nem ért meg minden szót a szövegben, a szövegkörnyezet alapján sok mindent ki lehet következtetni. Ahelyett, hogy leragadna egy-egy kifejezésnél, próbálja inkább a szöveg egészét értelmezni.
- Arról írjon, vagy beszéljen, amiről tud: ha az adott témában Önnek más a véleménye, de azt nem tudná helyesen elmondani, akkor lehet egy kicsit csalni azzal, hogy azt mondja el, amit választékosan ki tud fejezni. A vizsgabiztosokkal valószínűleg soha többet nem találkoznak az életben.
- Érkezzen a helyszínre 15 perccel korábban: bosszantó lehet, ha lekési a vizsgát, és hiába volt a felkészülés, mégis érvénytelenné válik. Ha késésben van, akkor ráadásul a stressz is nagyobb lesz, és nem tud megfelelően koncentrálni, míg ha korábban odaér, van ideje megnyugodni, és lelkiekben is felkészülni a vizsgára.
- Vigyen magával enni-és innivalót, szőlőcukrot: fontos, hogy legyen megfelelő energiautánpótlás, szüksége lesz rá.
- Kiadósan reggelizzen otthon indulás előtt. Üres gyomorral nem lehet koncentrálni, akkor is egyen valamit, ha az izgalomtól úgy érzi, egy falat sem megy le a torkán.
- A vizsga reggelén már ne tanuljon: már mindent tud, amit tudnia kell, ilyenkor inkább csak relaxáljon, nehogy az új információk összekeveredjenek.
- Mindig legyen a táskájában egy extra toll, mert nincs annál rosszabb, mint ha a vizsga közepén elromlik a tolla!
- Legyen Önnél karóra: az idő a vizsgán nagy úr, fontos, hogy mindig észben tartsa, mennyi is áll még rendelkezésre.
A nyelvvizsga a diplomaszerzés kulcsa, ezért nagyon fontos, hogy az ember komolyan vegye. Fontos a megjelenés, de a tudás még fontosabb! Ha pedig sikerül, nem szabad megfeledkezni azokról a tanárokról, akik segítségükkel hozzájárultak a nyelvvizsga megszerzéséhez. Egy-egy szép szó, köszönet, bármilyen kedves kis figyelmesség biztosan jól fog esni a felkészítő tanárnak is, hiszen ő is nagy szerepet játszott az Ön sikerében.
0 hozzászólás