A legjobb színházi előadásokat gyűjtöttük össze itt egy csokorba, melyeknek nem feltétlenül 2022-ben volt a premierjük, de népszerűek voltak a közönség körében, és a 2023-as évadban is elérhetőek. Néhány tipp arra, hogy milyen darabokra érdemes beülni – családdal, barátokkal, szerelmével vagy akár egyedül is.
A televízió, majd az internet és a streamingszolgáltatások terjedésével mindig felmerül a kérdés, hogy van-e létjogosultsága a színháznak, de szerencsére a statisztikák azt mutatják, hogy van. Az emberek többsége nem akar kultúra és gondolat nélkül maradni – és a minőségi társulatok folyamatos teltház előtt játszanak, a legtöbb darab esetében pedig egészen szemfülesnek kell lenni, hogy jegyet szerezzen rá az ember.
Melyek voltak a legjobb színházi előadások 2022-ben?
Válogatásunkkal abban próbálunk segíteni, hogy a fővárosi előadások végtelen rengetegében megtalálja a legjobbakat, és Ön is felfedezhesse/újrafelfedezhesse a magyar színjátszás elementaritását. Ha pedig rendszeres színházba járó, akkor új darabokat, társulatokat mutassunk be.
Íme, 15 darab, amit jó szívvel ajánlunk!

1. FeLemás
A MáSzínházhoz kell egy nyitott szív és gondolkodás: a társulat tagjai fogyatékos és tipikus fejlődésű gyerekek és felnőttek. A színházi élményen is túlmutat egy olyan darab megtekintése, ahol a társulat azon tagjai is fellépnek, akik orvostudományi szempontból nem feltétlenül ép emberek, a színpadon mégis teljes értékű alakítást nyújtanak.
A repertoárban szereplő FeLemás ezt nagyon magas színvonalon valósítja meg. A közel másfél órás inkluzív színházi előadás kétszereplős: Fabacsovics Lili és Bakonyvári Krisztina adják elő. Egy nagymama és sohasem látott unokája története, két, a társadalomból kirekesztett ember furcsa egymásra találásának meséje sok-sok humorral és egy mélyben lappangó, tragikus titokkal. A darab szépen lassan bontja le a modern társadalom jellemző előítéleteit is. A darabot 16 éven felülieknek ajánlják.
2. Ad De Bont: Mirad, egy fiú Boszniából
A darabot korábban a Jurányi Házban játszották, a Pinceszínházban 2022. június 1-től tekinthető meg. A menekültválságot, a menekültek kiszolgáltatott helyzetét, a vallási előítéleteket, a délszláv háború borzalmait feldolgozó alkotás nagyon is aktuális, a Freeszfe Egyesület tolmácsolásában tekintheti meg.
„Egyszer csak szél kerekedik Boszniában, és elkezdi szétlökdösni az embereket, el egymástól, el messzire. Tapogatózniuk kell ebben a felfordult világban. Alattomosan kúszik be a háború az emberek mindennapjaiba, és máris a közepében ülnek. Djuka és Fazila keresik az unokaöccsüket, Miradot, aki ide-oda vetődik, menekül, néha csak sétál.”

3. Petőfi Sándor: Az apostol
2023-ra, Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára sok-sok színházi és filmművészeti alkotás készül, némelyiket – köztük az Apostolt – már 2022-ben bemutatták. Az alkotások nagyon különböző színvonalúak, ez a darab, Szilágyi Bálint rendezésében határozottan a legjobbak közé tartozik. Egyedisége, hogy tulajdonképpen egy szövegszínházat láthatunk, ami meglepő erővel szögezi tekintetet és figyelmet a darab teljes egészén át a színpadra akkor is, ha egy hosszú, fárasztó és dolgos hétköznap után tér be a Hatszín Teátrumba.
4. Melancholy Rooms
A kritikusok és a nézők által egyaránt elismert, Tarnóczi Jakab rendezte darab alcíme Zenés magány nyolc hangra. Egymástól és a világtól elszigetelt emberekről szól, akik mögött az európai kultúra archetipikus alakjait fedezhetőek fel, melyekben egyben visszatükröződnek az elmúlt időszak közös traumái is. A darabot a Katona József Színházban tekintheti meg.

5. Térey János: Káli holtak
A tragikusan korán elhunyt, 21. századi költőfejedelem, Térey János Káli Holtak című regényét Dömötör András és Bíró Bence írta át színpadra. Nagy sikerrel fut a Katona József Színház színpadán.
Íme pár sor a világvégéről és a mindent felülíró szerelemről, na meg a színházi és filmes világ rettentő kulisszatitkairól szóló történetről:
„Zombiapokalipszis készül a Káli-medencében. A régen eltűnt falvak egykori lakói a temetőkből kikelve elözönlik a festői tájat, betörnek az újvonalas gasztropanziókba és biofarmokra: egész nyáron forog a Káli holtak című új magyar sorozat a fiatal sztárszínész, Csáky Alex főszereplésével.”
6. Martin McDonagh: Párnaember
A párnaembert a Radnóti Színházban játsszák, kizárólag felnőtt társaságban ajánlott megtekinteni; készüljön egy rendkívül katartikus élményre. A történet egy rendőrállamban játszódik, ahol többszörös gyerekgyilkosság vádjával állítanak elő egy híres írót.
7. Szociopoly
Az Átrium színházélménye tulajdonképpen egy olyan interaktív est, ahol a színházi hangulat társul a társasjátékok és a szabadulószobák, valamint a drámapedagógiai programok elemeivel. A színész koordinál, a néző játszik.
Ebben a játékban bárki kipróbálhatja, mire is elég a segélyből, családi pótlékból, GYES-ből, alkalmi munkából szerezhető jövedelem. A „darab” során egy átlagos hónap napjain haladunk végig – némileg meggyorsítva az időt a kockadobások segítségével. A játékosoknak a tartósan munka nélkül lévők jövedelmi viszonyai között kell túlélnie a hónapot (a bevételek és kiadások összegei hozzávetőleg megfelelnek a mai magyar valóságnak).
8. Kosztolányi Dezső: Néró, a véres költő
A Studio K színház Nero című darabja az ifjabb Vidnyánszky Attila bravúros játékával bakancslistás élmény. A szerepben nem csupán a színész tehetsége mutatkozik meg, hanem az is, hogy miként foglal állást a magyar színházi világ aktualitásával kapcsolatban, és hogy miként reagál arra, hogy édesapjának milyen szerepe volt és van ebben.
😜 BRUTÁL AJÁNLATOK
🤨 Miért iratkozna fel hírlevelünkre?
- 🤑 Extrém árakon vásárolhat. ✔️
- 🤪 Brutál ajándékcsomagokról értesítjük. ✔️
- 🎁 Ajándékba kap egy 100% pamut pólót, akár vásárol, akár nem! ✔️
Regisztráljon, és ígérem nem marad le semmiről!
9. Wajdi Mouawad: Futótűz
A Radnóti Színházban látható az Alföldi Róbert által rendezett Futótűz, egy nyomozás története.
Nawal a halálát követően gyermekei végrendeletében tudják meg, hogy nem maradtak teljesen árvák; apjuk még életben van, sőt, van egy testvérük is. Fel kell őket kutatniuk, és át kell adniuk nekik egy-egy borítékot. A két fiatal dacol a feladattal, de végül mégis megpróbálja. A nyomozás során egyre inkább megértik, hogy édesanyjuk miért nem mesélt nekik arról, hogy miként élte egykor életét.
10. Pintér Béla: Az imádkozó
Pintér Béla mindig különleges. Olyan egyedi stílusa van, akit színházfüggővé teszi az embert, és persze van, akinél kiveri a biztosítékot. De egy biztos: életünk bakancslistájára oda kell biggyeszteni, hogy egy darabot mindenképp nézzünk meg tőle. Az UP Újpesti Rendezvénytéren látható Az imádkozó című darab, melyben egy negyvenes pár próbálkozik lombikprogrammal.

11. Péterfy – Novák Éva: Apád előtt ne vetkőzz
Az 1920-as évek elején járunk. Károly és Anna szülei meghalnak spanyolnáthában, a gyerekek pedig árvaházban nőnek fel. Közel 50 évvel később vesszük fel újra a család történetének fonalát, amikor az ötéves Eszter és nagyapja szokatlan kapcsolatát ismerjük meg, ahol a látszólag szeretetteljes viszony mélyén sötét tragédia lappang.
Az előadás arra keresi a válasz, hogy ki lehet-e törni a családi minták fogságából, valóban örökölnünk kell-e sorsot. Az előadás az Óbudai Kulturális Központ, a FÜGE és az Orlai Produkciós Iroda együttműködésében jött létre, 18 éven felülieknek ajánlott.
12. Jászberényi Sándor: A lélek legszebb éjszakája
Jászberényi Sándor A lélek legszebb éjszakája műve mellett a szerző által készített fotókat és videókat is felhasználja az Örkény Színház darabjában, hiszen a szerző nemcsak szépíró, hanem haditudósító is. Dolgozott Irakban, Csádban, Jemenben, Líbiában, Nigériában, a Gázai övezetben, évekig élt Egyiptomban, miközben a palesztin Iszlám Dzsihád és a Muzulmán Testvériség tagjait is meginterjúvolta. A témáról nem is lehetne tehát ennél hitelesebben, húsbavágóan megnyilatkozni. Az előadást csak 18 éven felülieknek ajánljuk.
13. Szálinger Balázs: Kályha Kati
Rusznyák Gábor rendezte meg Szálinger Balázs Kályha Kati című darabját, ami a Radnóti Színházban látható Kováts Adéllal a főszerepben. A történet Nagybányán játszódik, egy Kályha nevű kocsmában, amikor a világháború után a városban berendezkedik a román vezetés. A pattanásig feszülő helyzetekben korhű, megrázóan igaz képet kapunk arról, hogy mit is élhettek meg akkor a helyi magyarok.
14. Molnár Ferenc-Grecsó Krisztián: Pál utcai fiúk
A Vígszínház sikerdarabja igazi családi program lehet, amely a mai musicalek világában a műfaj tekintetében kimagasló minőséget képvisel. A regényt Grecsó Krisztián gyúrta át darabbá, és Geszti Péter és Dés László zenésítette meg – mára már igazi klasszikusnak számít!
15. Janne Teller: A semmi
Janne Teller világhírű ifjúsági regényét Gimesi Dóra alkalmazta bábszínházi színpadra, a zenét pedig a Quimbyből jól ismert Kiss Tibornak köszönhetjük. A Budapest Bábszínházban látható darabot 8-12. osztályosoknak és felnőtteknek ajánlják.
A Dániában betiltott, majd kötelező olvasmánnyá és sikerkönyvvé lett mű, mely a darab alapjául szolgál, egyfajta új A Legyek Ura melynek megítélése továbbra is ellentmondásokkal teli: számtalan díjat nyert és számtalan botrányt kavart nemzetközi vizeken is.
Reméljük, a fenti listában Ön is talált magának olyan darabot, amitől megjött a kedve jegyet váltani és színházi öltönybe bújni. A színházba járásról, helyes viseletről és etikettről az alábbi blogbejegyzéseinket ajánljuk iránytűként: