Tartalom
- Melyek a legjobb pszichológiai könyvek?
- 1. Ichiro Kishimi – Fumitake Koga – Vállald fel bátran önmagad
- 2. Popper Péter – Hogyan válasszunk magunknak sorsot?
- 3. Susan Forward – Mérgező szülők
- 4. Tisza Kata – MOST – túlélő leszel, nem áldozat
- 5. Augustus Y. Napier – A törékeny kapcsolat
- 6. Herendi Kata, Szabó Eszter Judit – 20 önismereti kérdés és válasz
- 7. Viktor E. Frankl: Mégis mondj igent az életre!
- 8. Dr. Almási Kitti – Ki vagy Te?
- 9. Dr. Vekerdy Tamás – Jól szeretni
- 10. Edith Eva Eger – Az élet ajándék
Az önismereti és pszichológiai könyvek hozzátartoznak a lelki egészségünk gondozásához, és ma már több sikeres ember is elárulja, hogy melyik önismereti vagy önfejlesztő könyvet olvasta már. Mi most összegyűjtöttük a 10 kedvencünket, amik ideálisak lelkünk gyógyításához, fejlesztéséhez.
Az ókori görög úgy tartották, hogy az olvasás jót tesz a léleknek, ezért a thébai könyvtár ajtaja fölé Ψ Υ Χ Η Σ Ι Α Τ Ρ Ε Ι Ο Ν (PSYCHES IATREION) feliratot írták, ami annyit tesz: „A lélek gyógyító ereje”. Napjainkban kezd (újra) elterjedni a biblioterápia, vagyis irodalomterápia fogalma, ami összességében azt jelenti, hogy a mentális egészség védelmében közvetve van jelen egy műalkotás.
Hogyan segíthet egy könyv a lelkünkön? A könyv párbeszédek és események sorozata, amiket olvasva sokszor magára ismer az ember, vagy elképzeli, hogy vele történik, így hozzásegítve önmagát a már megtörtént események feldolgozásához, és jövőbeli eseményekre való felkészüléshez. Mindegy, hogy általánosságban a legjobb könyvekről, vagy konkrétan önsegítő könyvekről, esetleg egyéb irodalmi műfajról van szó, minden könyv hozzánk tesz valamit.
Melyek a legjobb pszichológiai könyvek?
A legjobb pszichológiai könyvek talán azok, amik utat mutatnak, segítenek felfedezni a megoldást a problémákra, amik sokszor az ember szeme előtt lebegnek, de nem veszi észre. Az olvasással meg lehet tanulni átérezni mások fájdalmát, ezzel együtt viszont a saját problémáinkra is megoldást találunk, amikor egy-egy szituációban magunkra ismerünk.
Összegyűjtöttünk 10 olyan pszichológiai és önismereti könyvet, amik segíthetnek átlépni akadályokat, megérteni a lélekben lévő folyamatokat, a szülők hatását, és talán megvilágosodni, hogy mit tud tenni az ember, hogy elérje lelke gyógyulását.
1. Ichiro Kishimi – Fumitake Koga – Vállald fel bátran önmagad
Ez a japán sikerkönyv egy könnyed, humoros útikalauz nagyon mély témáról: hogyan válhat azzá, aki lenni szeretne? Arra sarkall, hogy senki ne álljon a saját boldogságának útjába, hogy bontsa le az akadályokat, amiket önmaga köré épített. Tudni kell megbocsátani nem csak másoknak, de saját magának is, és túl kell lépni a mások által támasztott elvárásokon. Az ember boldogsága csak saját magán múlik.
Könnyen érthető könyv, amit az élet bármely szakaszában érdemes és ajánlott elolvasni.
2. Popper Péter – Hogyan válasszunk magunknak sorsot?
Popper Péter egy kiváló és népszerű pszichológus volt, aki segített az embereknek az előadásaival és tanácsaival. Sokat foglalkozott a fiatalkori bűnözéssel, ennek pszichológiai hátterével, a társadalmi beilleszkedés problémáival, a pszichoterápiával és valláspszichológiával is. Művei megkerülhetetlenek a pszichológiai könyvek között.
Ez a könyve rávilágít a gyereknevelésben és párkapcsolatokban elkövetett hibákra és hiányosságokra. Kicsit meditatív jellegű könyv, amiben a sajátos, szarkasztikus humorával fűszerezve vezeti rá az olvasót a válaszokra és megoldásokra.
A „Hogyan válasszunk magunknak sorsot?” önismereti könyve 2020-ban jelent meg, halálának 10. évfordulóján. Felesége és gyermekei az előadásai során többször is felvételeket készítettek, amik eddig nem kerültek a nyilvánosságra, ám úgy gondolták, hogy könyvben megjelentetve még sok embernek segítségére lehetnek.
3. Susan Forward – Mérgező szülők
Egy amerikai szaktekintély, aki sok előadást tart, tv műsorokban szerepel, és magánpraxisában is az emberek lelki problémáin segít. Ez a műve egy valódi terápiás könyv mindenki számára, aki átélte vagy átéli a gyermekkori bántalmazásokat, és feloldozást, megnyugvást, megoldást keres.
A könyv részletesen, de egyáltalán nem unalmasan mutatja be a terápiás foglalkozások alatti párbeszédeket. Az olvasó olyan kérdésekre bukkanhat a könyvben, amelyek a szülők általi befolyások eredményei. Bántalmazták, vagy bántalmazzák mai napig? Nehezére esik a párkapcsolatokban az intimitás? Sorra mennek tönkre a romantikus kapcsolatok? Gyermekének azt hagyja örökül, amit ő kapott? Ezeket, és még sok hasonló kérdést feszeget, ám a könyv megmutatja azt is, hogy tud a gyerek kilépni ezekből és megismerni önmagát.
4. Tisza Kata – MOST – túlélő leszel, nem áldozat
Tisza Kata írásai mind hitelesek, őszinték, és letisztultan foglalják össze a bántalmazásokból való kiszabaduláshoz vezető utat. Saját tapasztalatai és társadalomkutató munkásságai mind könnyen olvashatók annak ellenére, hogy nagyon nehéz témákat taglal, a keserű igazságot tárja elénk, de irányjelzést is kapunk a szabadsághoz. Mindenkinek ajánlott, akkor is, ha nem volt bántalmazásban része, hogy felismerje, és megelőzze azokat.
„Korlátozott számú emberrel tudok napi kapcsolatban állni, ezért viszonylag keveseknek mondhatom el, hogy a józan ész és a tudás az egyetlen mentsvár az érzelmi bántalmazással szemben. Keveseket tudok napi szinten erősíteni abban, hogy végigvigyenek egy sokszor reménytelennek tűnő szabadulási küzdelmet, mert a bántalmazó kapcsolat érzelmi és strukturális függőséget képez – ezért kellett megírnom ezt a könyvet. Szabadságkönyvnek nevezem el.” (Tisza Kata)
5. Augustus Y. Napier – A törékeny kapcsolat
Hogyan őrizzük meg a szüleinktől hozott tapasztalatokból csak a jókat? A szülő-gyerek kapcsolatának minősége meghatározza a felnőttkort – nem csak a kapcsolatokat, de a személyiséget is. Vajon hogy tud az ember új életet kezdeni traumák után? Hogy tud családot alapítani? Milyen hatással vannak a múltbeli kapcsolatok az életút irányításában?
Mindenképp foglalkozni kell a múltban történt események hatásaival, mert formálják a jelent és a jövőt. Mindenkinek ajánlott elolvasni, aki úgy érzi, hogy befolyásolják a szülei, legyen ez jó vagy rossz irány, tudni kell, hogy merre tart, és az számára megfelelő-e.
6. Herendi Kata, Szabó Eszter Judit – 20 önismereti kérdés és válasz
A könyvben az élet 20 területét vizsgálják meg problémák és megoldások szemszögből. Elméletek és gyakorlati feladatok segítik az olvasót az önismeret útján. Lehetőséget teremtettek a könyvvel a felismerésre, az erősségek megtalálására, félelmek és vágyak beismerésére. A 20 témakör és a kérdések, amiket a könyv vizsgál:
- BIZALOM Hogyan tanulhatok meg újra bízni másokban?
- DÖNTÉS Hogyan hozhatok jó döntést?
- ÉRZELMEK Hogyan kezelhetem jobban az érzelmeimet?
- FELADÁS Honnan tudjam, mikor érdemes továbblépni?
- HALOGATÁS Miért olyan nehéz elkezdeni vagy éppen befejezni valamit?
- HATÁROK Hogyan óvhatom a határaimat?
- JÁTSZMÁK Hogyan kerülhetem el a játszmákat?
- KAPCSOLATOK Miért nehéz másokhoz kapcsolódni?
- KUDARC Hogyan kezeljem a kudarcokat?
- MEGBOCSÁTÁS Mit jelent valójában a megbocsátás?
- ÖNBIZALOM Miért nincs önbizalmam?
- ÖNSORSRONTÁS Miért nem jutok egyről a kettőre?
- ÖNSZERETET Miért nem tudom szeretni magam?
- ŐSZINTESÉG Miért olyan nehéz őszintének lenni?
- PERFEKCIONIZMUS Miért hajszolom a tökéletességet?
- PIHENÉS Miért nem tudok pihenni?
- RÁGÓDÁS Miért nem tudom elengedni a múltat?
- SZÉGYEN Miért szégyellem magam (mások helyett)?
- SZENVEDÉS Miért nem tudom jól érezni magam?
- VÁLTOZÁS Mi segít a változásban?
7. Viktor E. Frankl: Mégis mondj igent az életre!
Frankl 1942-45 között 4koncentrációs tábort járt meg családjával, és megtapasztalta családjának elvesztését, átélte a kínokat és gyötrődéseket. Ezekből kiemelkedve alkotta meg terápiás módszerét, miszerint a szenvedés nem elkerülhető, de mi döntjük el, hogyan viszonyulunk hozzá, tudunk-e tanulni belőle, találunk-e benne értelmet. Frankl szerint az alapkő az élet értelmének megtalálása, és a törekvés, hogy azt elérjük. Minden lehetőséget meg kell ragadni, és kihozni belőle a maximumot. Könyve egy beszámoló a haláltáborok mindennapjairól, a traumák feldolgozásáról, az elakadások leküzdéséről, a fájdalmak elengedéséről és az újrakezdésről.
8. Dr. Almási Kitti – Ki vagy Te?
A mai világban talán erre a könyvre lehet nagy szüksége a tiniknek és fiatal felnőtteknek. A könyv arról szól, hogy nem szabad összekeverni a megfelelési kényszert az önazonossággal. Tudni kell, hogy mikor és miért szeretnének megfelelni valakinek, és ez milyen mértékben jár a saját identitásuk feladásával. A fiatalok többségénél problémát okoz, hogy mások véleményére alapoznak, mit kellene tenniük, hogyan kéne öltözniük, milyennek kellene lenniük. A könyv azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy ha nem mások elvárásai szerint élnél, akkor ki lennél Te?
9. Dr. Vekerdy Tamás – Jól szeretni
Dr. Vekerdy Tamás egy híres pszichológus és író volt, aki nagyon sokat foglalkozott a gyermekpszichológiával, a neveléssel, a családban való szerepvállalással. Nehéz tőle egyetlen jó könyvet választani, de talán ez az, amit a gyerekek is és szülők is ugyanolyan érdekesnek találnak. Már a könyv címe is sugallja, hogy nem elég szeretni, fontos jól szeretni, megtanítani a gyerekeket a szeretet kimutatására. „Aki jól szeret, az megismer és elfogad-saját világát kitágítja a másik felé. Befogadja őt.”
10. Edith Eva Eger – Az élet ajándék
Talán túl sokan vannak, akik szerint ez nem igaz. Edit Eva Eger egy magyar származású holokauszt-túlélő, aki ma ezzel a könyvével utat mutat, hogy mindenki ki tudjon szabadulni a saját „mentális börtönéből” – ahogy ő hívja őket. Fontosnak tartja megismerni és belátni a belső fájdalmakat, traumákat, és úgy tartja, hogy minden szenvedés és halál ellenére az élet ajándék. Az élet minőségét magunknak választjuk, hogy mit kezdünk a nekünk szánt idővel. „Az idő nem gyógyít. Csak az, amit az idővel teszel” A pszichológiai könyvek között talán furcsán hatnak a holokausztot is érintő alkotások, pedig sokat tanulhatunk azoktól, akik megküzdöttek a legrosszabbal!
A testünk egészsége mellett a lelki egészségünkre is fontos odafigyelni – ez a 10 könyv pedig sokat segíthet ebben!
Ha tetszett a cikkünk, ezeket az írásainkat is érdemes elolvasnia:
0 hozzászólás