Tartalom
A 60-as évek divatja sok izgalmas újítást hozott; nézzük meg pontosan, mi is volt a helyzet a férfi és a női divatban, itthon és a nagyvilágban!
Az 1960-as évek meglehetősen mozgalmas évtized volt az emberiség történelmében. Jelentős események történtek ekkoriban: a brit gyarmatok függetlenedése, a vietnami háború, sőt, majdnem atomháború robbant ki az amerikaiak és a szovjetek között, Kennedy és Martin Luther King meggyilkolása és persze a Holdraszállás. A világháborút és az 1956-os eseményeket maga mögött hagyó Magyarországon egyre javult az életszínvonal, és az 1963-as amnesztiával sok, addig ártatlanul raboskodó politikai fogoly is kiszabadult. Ez a viszonylagos béke és jólét kedvezően hatott az akkori magyar divatra is, hiszen emberek meg tudták engedni maguknak, hogy szebb, divatosabb ruhában járjanak.
Milyen volt a 60-as évek divatja Magyarországon?
A hatvanas évek divatja hűen leképezi azokat a fentebb említett társadalmi, politikai és világnézeti változásokat, amiket ez az évtized magával hozott. Először is hódítottak a markáns, világos színek, illetve a technika fejlődésének köszönhetően egyre elterjedtebbek lettek a műszálas, vagy a különböző kevert anyagok is.
A szabadabb politikai légkör az egyre rövidülő miniszoknyákban nyilvánult meg, amit persze kellő megrökönyödés fogadott az idősebb korosztály képviselői között. A Holdraszállás is hatással volt a divatra, még a kádári Magyarországon is sorra mutatták be a futurisztikus mintákkal ellátott ruhadarabokat.
Mindenképpen meg kell emlékezni a magyar divat akkori ikonjáról, Rotschild Kláráról, aki a párizsi divatot honosította meg, és próbálta átültetni az ottani szellemet itthon is. Ebben olyannyira sikeres volt, hogy a váci utcai üzletében nem csak a hazai, de az egész keleti blokk vezető elitje is gyakran megfordult. Bár 1976-os halálával egy korszak véget ért, de szellemisége tovább élt az 1980-as években is.
A 60-as évek divatja a nagyvilágban
A fent említett, világrengető események természetesen nem csupán a magyar divatban jelentek meg: az egész nyugati világban hódított a miniszoknya, és az úgynevezett ceruzaruha is stílusos volt. Népszerű lett a Jackie Kennedy által meghonosított női kosztüm, és a színben hozzá illő kerek kalap, ami a korszak védjegyévé vált.
A vietnámi háború okozta társadalmi elégedetlenség és a kirobbanó szexuális forradalom keltette életre a hippi mozgalmat. A hippi divat meglehetősen fantáziadús, és nem szűkölködik a minták, a formák és a színek terén sem. Ennek a divatnak a jellegzetessége a trapéznadrág, hímzett blúzok és a tölcsérujjú felsők. Az színben össze nem illő darabok, a szabados életmód és a hosszú haj gyakorlatilag nyílt üzenet volt a társadalom számára, hogy az hagyjon fel minden olyan cselekedettel, ami másoknak árt, így vált a mozgalom fő szlogenjévé a „Make love, not war” azaz „Szeretkezz és ne háborúzz”. Ez a szabadosság legjobban az 1920-as években volt utoljára tapasztalható.
Hogyan kapcsolódik a vintage és a retro a 60- as évek kultúrájához?
Fontos először tisztában lenni azzal, hogy mi a különbség a vintage és a retro között. A vintage a konkrétan az 50-es, 60-as, 70-es évekből származó tárgyakra értendő, és ebben az esetben nem is baj, ha néhol kissé ütött-kopott a darab. A retro nem feltétlenül jelent eredeti, használt tárgyakat, elég, ha az adott ruhadarab, bútor, kiegészítő az adott kor anyaghasználatát, szín- és formavilágát használja fel.
A mai napig divatos a 60-as évek szelleme, hiszen ezek a tárgyak praktikusak és lényegretörőek voltak. Az egyenes szabásvonal, az élénk színek, markáns minták olyannyira univerzálisakká váltak, hogy soha sem fognak kimenni a divatból – a 60-as évek a mai trendjeire is hatással van.
Mit viseltek a férfiak a 60-as években?
Az évtized elején még erősen hatottak az 1950-es évek konzervatívabb értékei. Divatosak voltak a kalapok és a khaki színű kabátok, illetve a blézerek, és hódítottak a chino nadrágok is. Az 1960-as évek közepétől jelentek meg az uniszexebb ruhadarabok, amelyek jól tükrözték a szexuális szabadosságot, a hagyományos férfi és női szerepek összemosódását. Nagyon nagy divatja volt a hosszú szárú nadrágoknak, illetve az élénk színű pólóknak is.
A konzervatívabb férfiak sem ragadtak az 50-es években, ők ugyan kerülték a meghökkentő színeket, de a ruhák szabásvonalán tetten lehetett érni az új idők szeleit.
Milyen férfi frizurák voltak divatban?
Ha az 1960-as évek férfidivatjáról, és azon belül a hajviseletről van szó, akkor nem lehet elmenni a Beatles kulturális hatása mellett: hódított a gombafej frizura. A név meglehetősen találó, hiszen a haj ilyenkor a fejet, mint a gomba kalapja a tönköt vette körül. Nagy divat volt még férfiak körében az egyenesre fésült haj, amire mindig nagy gondot fordítottak, így szinte minden férfi táskájában, vagy zsebében megtalálható volt a fésű. A konzervatívabb férfiak hagyományos, rövid frizurát hordtak.
A hippik körében, és később már szélesebb körben is elterjedt volt a hosszú haj, ami lehetett egyenes, szépen karbantartott frizura, vagy akár szabad szellemű lobonc is.
Milyen volt a 60-as évek férfi cipője?
A férfi cipők terén nem jelentett olyan nagy áttörést a 60-as évek divatja. Általában a tavaszi és nyári időszakban a rövid szárú, főként fekete bőrcipő volt az általános viselet, a hidegebb időszakban pedig a jól bélelt csizma. A hippi mozgalom magyarországi hatása, hogy nyáron megjelentek a bőrből készült szandálok, amiket nemtől és kortól függetlenül szinte mindenki szívesen viselt. Emellett bizonyos szubkultúrákban népszerűek voltak a hosszú szárú csizmák is.
Mit viseltek a nők?
A nők esetében már teljesen más volt a helyzet. Náluk egyfelől Jackie Kennedy hatására elterjedtté váltak a körömcipők, főleg a fekete, hiszen az nagyon sok színhez lehetett párosítani, de igazából a színpaletta szinte összes színében kaphatóak voltak cipők. A nőknél is divatos volt a hosszú szárú csizma, azonban az ő esetükben ez színes volt, például sárga vagy piros, amihez általában egy rövidebb, egyberészes ruhát viseltek. A magas sarkú cipőknek is töretlen sikere volt, sőt, évről-évre magasabbak lettek a sarkak a cipők piacán. Az évtized végére megjelentek a platformos cipők, amelyek a hetvenes évekre érték el a népszerűségük csúcsát.
Gyakran Ismételt Kérdések
Az 1960-as évek mozgalmas évtized volt: a brit gyarmatok függetlenedése, a vietnami háború, sőt, majdnem atomháború robbant ki az amerikaiak és a szovjetek között, Kennedy és Martin Luther King meggyilkolása és persze a Holdraszállás jellemezték az évtizedet.
A férfiak viseletében megjelentek az élénkebb színű ruhák, öltönyök, amelyek nem szűkölködtek a mintákban sem. E mellett nagy népszerűségnek örvendtek a bővebb szárú nadrágok és ingek.
A nők ruhái is sokkal élénkebb színűek, mintáik pedig feltűnőbbek lettek. Népszerű volt az egyre rövidülő miniszoknya, és Jackie Kennedy hatására az egyedi, varratott kosztüm is elterjedt.
0 hozzászólás