Kicsit szkeptikus Ön is, amikor arról hall, hogy jelen helyzetben a 60 fokos mosás elég védőpajzs lehet a koronavírus ellen? Lehet-e koronavírusmentesíteni 60 fokos mosással, vagy az olyan, mint halottnak a csók? És ha mégis ér valamit, akkor vajon melyik anyag az, ami nem megy össze?
Ha Ön is olvasta korábbi cikkünket az arcmaszkokkal kapcsolatban, talán Ön is feltette magában a kérdést: hogyha a szövetmaszkokat érdemes legalább 60 fokon mosni, akkor vajon a többi ruhával mi a helyzet? Hogyan tudja minimalizálni, hogy a kórokozók minél kisebb eséllyel kerüljenek be kinti ruhájáról otthonába? Van egyáltalán arra lehetőség, hogy koronavírus-mentesítse a különböző textileket?
Igyekeztünk utánajárni, mit tud tenni akkor, ha kénytelen elhagyni az otthonát, pontosabban, hogy mi a teendő abban az esetben, ha a kint használt ruhákkal körültekintően akar bánni? A maszkot, a gumikesztyűt nyilván kidobja, ha az egyszer használatos, de a ruhatárával már persze más a helyzet. Vajon garancia-e a 60 fokos mosás a fertőtlenítésre? Cikkünkből kiderül!
Hogyan terjed és hol él meg a koronavírus?
Első lépésben érdemes azzal is tisztában lenni, hogy mi fából faragták ezt a járványt, azaz, hogy miként terjed és hol marad meg a koronavírus.
A Covid-19 nevű vírus cseppfertőzéssel terjed: köhögéssel, tüsszentéssel, kilégzéssel kerül a környezetbe. A fertőzött váladék nem csupán élő szöveteken keresztül terjed, közvetve vagy közvetlenül is átkerülhet másik emberre, sőt akár állatról vagy használati tárgyról emberre, és fordítva. Alapvetően a levegőben 3 óráig, a rézfelületen 4 óráig, a kartonpapíron egyes kutatások szerint 24 óráig, de más kutatások szerint a papír felületen akár 4 napig is megél, a műanyagon és rozsdamentes acélon 2-3 napig tud aktív maradni. A legtöbb esetben 24 óráig ül meg élettelen dolgokon, de extrém esetekben egyes tárgyak akár 17 napig is vírushordozók maradhatnak.

Meddig marad meg a vírus a textileken?
Különböző laboratóriumi kutatások szerint a vírus a kemény tárgyakat, felületeket kedveli, a puha anyag nem biztosít megfelelő körülményeket a „túlélésre.” Hogy ez pontosan mit is jelent? A jó hír az, hogy ha ruháról van szó, Önnek nem néhány napban kell gondolkodnia, hanem néhány órában csupán.
Ez minden olyan esetben igaz, ha a ruhája természetes anyagból van. Azonban oda kell figyelnie arra, hogy anyagtól függetlenül a ruhákról könnyedén átkerülhetnek más felületekre. Ezért ha hazaér, rögtön vetkőzzön le, ne üljön le, ne dőljön neki a falnak, figyeljen arra, hogy ruhája ne érjen hozzá semmihez. A külső ruházatot rögtön, kirázás nélkül helyezze el a mosógépben, semmi esetre se vegyítse a többi szennyessel, vagy hagyja szabadon. Ha a mosás valamiért nem lehetséges, akkor dupla, hermeneuitikusan zárható szemeteszsákba rakja félre a szennyesét.
Mire elég a 60 fokos mosás és mennyire fertőtlenít? Elpusztul 60 fokon a koronavírus?
Ha biztosra akar menni, amikor csak teheti, mosson 60 fokon. A vírus nem bírja a magas hőfokot, így szinte teljesen biztos lehet benne, hogy elpusztul.
Érdemes úgy összeválogatni a kinti ruházatot, hogy strapabíró anyagokat viseljen, amik bírják a magas hőfokot. Emellett használjon elsőosztályú, jó minőségű mosószert ebben a járványos időszakban.
A vasalás másodlagos fertőtlenítőként újabb biztosíték a kórokozó elpusztítására. Fontos továbbá, hogy a ruhák teljesen szárazak legyenek, amikor felveszi őket, mert a kórokozók a nedves felületen könnyebben szaporodnak el.
60 fokos mosás a vírus idején, mit kell ilyen hőfokon mosni?

Amikor Ön azon gondolkodik tehát, hogy mely ruhákat mossa ki és melyeket ne 60 fokon, akkor a legegyszerűbb dolga akkor lesz, ha már előre gondolkodott, mielőtt kiment az utcára: leellenőrizte a ruhadarabot, amelyben nyakába vette a várost. Elsődleges szempont legyen most, melyik ruhánknál mi a megadott maximális hőfok, és eszerint válogassa össze azt a szettet, amiben kimegy.
A moshatóság mellett fontos az összetevők kérdése is. Egyes kórokozók az acélon is napokig életben maradnak, így körültekintést igényelnek, bizonyos cipzáras és gombos ruhadarabok is. A ruhák mellett az ágyneműket és a törölközőket is nyugodtan kimoshatja 60 fokon járvány idején.
60 fokos mosás, mely ruhadarabokat lehet kimosni ilyen magas hőfokon?
Hogy mit dobhat be 60 fokos mosásra gond nélkül? Jellemzően a fehérneműk, zoknik, törölközők, konyharuhák, ágyneműk, pamutruhák, melegítők bírják a strapát, ezeket nyugodtan moshatja, persze továbbra is aranyszabály, hogy ellenőrizze a címkét.
Mit ne mossunk ki 60 fokon?
A kötött ruhák, a függönyök, sötétítők, a műszálakat tartalmazó ruhák ebbe a kategóriába tartoznak. A selyem ruhaneműket soha ne mossa mosógépben, kézzel könnyen át lehet mosni őket. A poliészter tovább megtarthatja a cseppeket, mint a lélegző, természetes anyagok, ezért a sportruhák esetében indokolt lenne a magas hőfok, viszont maga a textil nem bírja – ebből következik tehát, hogy lehetőleg kerülje a kinti ruházat összeválogatásakor a poliésztert tartalmazó ruhadarabokat.
Ebben a krízishelyzetben érdemes összeállítani legalább két váltás ruhát, amely mellett biztosítani lehet a 60 fokos mosást. Ha kevés, 100 % pamut ruha van a gardróbjában, valamint megbízható helyről szeretné beszerezni a ruhadarabjait, akkor keresse fel az MrSale-t! Otthona biztonságából is rendelhet, és ha mégse jó a méret, díjmentesen visszacseréltetheti. Kollégáink további részletes információkkal szolgálnak a vírus által érintett öltözködést illeti, tudunk ajánlani olyan anyagokat, melyek biztonságosak és magas hőfokon moshatóak.
Korrekt arákkal és korrekt áruval várjuk önt ebben az átmeneti időszakban is!
Gyakran Ismételt Kérdések
A WHO még vizsgálja, de a jelenlegi eredmények szerint a textileken csak pár óráig marad meg a vírus. Fontos azonban tudni, hogy sokat számítanak az anyagának összetevői is. Ha például részben poliésztert is tartalmaznak, akkor a vírus napokig gondot okozhat.
A koronavírus rosszul bírja a 60+ fokot, ezért minél magasabb hőfokon érdemes mindent kimosni, amit csak lehet. A kutatások szerint, az eddigi eredmények tükrében megállapítható, hogy a 60 fokos mosás esetében gyakorlatilag teljesen kizárható a fertőzés veszélye a továbbiakban.
Jellemzően a fehérneműk, zoknik, törölközők, konyharuhák, ágyneműk, pamutruhák, melegítők bírják a magas hőfokot, ezeket nyugodtan moshatja, persze továbbra is aranyszabály, hogy ellenőrizze a címkét.
Ha a szappan jó a vírus ellen, a mosószer is, nem? Függetlenül attól, hogy hány fokon mosunk. Vagy tévedek?
Kedves Kárpáti Attila!
Úgy tudjuk, a szappan hatásos a vírus ellen, de a biztonság kedvéért érdemes fertőtlenítő szappant használni. Mosásnál a elegendő a mosószer nem szükséges plusz adalékanyag, de az javasoljuk, hogy a ruhák kezelési útmutatója szerinti legmagasabb hőmérsékleten mosson, mert a kutatások szerinte a corona vírus 60 fokon már biztosan hatástalanodik.