Oldal kiválasztása

Katt ide: Másodikat tized áron...

Mi pontosan az első benyomás? Hogyan alakíthatunk rajta?

A gyorsan változó világnak sok hátránya és előnye is van. Többek között még fontosabbá vált az első benyomás, hiszen megtanultuk, hogy ami nem tetszik, azt egy pöccintéssel, kattintással már „tovább is tolhatjuk”. Hogyan tegyünk tehát jó benyomást tizedmásodpercek alatt?

bemutatkozás
Forrás: Canva

Még mielőtt teljesen megrémülne az első benyomás fontosságától, van egy jó hírünk: minden mozgásban van, mi magunk is. Beleértve a legtöbb ember élethelyzetét, hobbijait, társaságát, akár munkahelyét és lakóhelyét is. Míg korábban sok ember egy szűk közösségben, egyazon helyen élte le egész életét, ma már rengeteg lehetőségünk van első benyomást tenni!

Ennek a hátránya azonban az, hogy újra és újra megmérettetik, folyamatosan ki kell vívnia az elismerést. Ez folyamatos stressznek és bizonytalanságnak tesz ki mindenkit. De ha tisztában van azokkal az apró tesztekkel, amit a környezete végez el az első találkozás esetében, és tudja, hogy az adott társaságnak milyen íratlan szabályai, normái vannak, akkor jó eséllyel hamar rutint szerez abban, hogy miként tegyen egy adott közegben jó benyomást.

Mit jelent az első benyomás?

Az első benyomás az első találkozás alkalmával a másikról kialakított vélemény, amely hosszútávon meghatározhatja magán- és hivatalos jellegű kapcsolatait. A régi világban illemszabályok sűrű szövedéke határozta meg a társadalmi érintkezések minden formáját, a nyilvános térben, eseményeken történő megjelenést, viselkedést, kommunikációt. Természetesen kultúránként, társadalmi rétegenként változóak voltak az elvárások. Korábban minden egyértelmű volt, és bár az etikett már nem szabályozza ilyen szigorúan a mindennapokat, az előrejutás, a sikeres magánélet vagy karrier szempontjából alapvető feltétel ma is, hogy jó legyen az első benyomás.

Milyen helyzetekben van jelentősége az első benyomásnak?

Az első benyomásnak számtalan alkalommal lehet jelentősége. Ilyen például az, amikor vizsgára készül, állásinterjúra megy, kedvese barátaival vagy családtagjaival találkozik, első randi előtt áll, vagy véletlen szerezúj ismeretséget.

Hogyan alakul ki az első benyomás? 

Az első benyomás elemei megjelenés, a fellépés, a különböző gesztusok sora, a verbális és nonverbális kommunikáció, az íratlan viselkedési és társalgási szabályoknak a betartása, ami az adott közeget jellemzi. Ezt  jelentősen befolyásolhatja, ha tudja azokat az „apró trükköket”, amik pozitív színben tüntetik fel, ha rendelkezik a kellő információval az adott közegről, és természetesen ismeri az illemet, etikettet és protokollt. Elengedhetetlen még a szituációnak megfelelő öltözet, mely mindig tiszta, az ápolt küllem, rendezett haj- és arcszőrzet, a megfelelő manikűr (és ha nyáron olyan helyzetbe kerül, akkor a pedikűr is!). Ezek összességéből alakul ki az Önről alkotott vélemény a legelső pillanatokban.

Milyen hatásai lehetnek az első benyomásnak?

Egy állásinterjúból állás lehet, egy bemutatkozásból új karrier, egy véletlen találkozásból egy életre szóló barátság, egy első randiból a boldogító igen, a leendő feleség rokonságával való megismerkedés után a megtűrt kedves vagy a család új kedvence címet is elérheti. Lehet, hogy az új szomszédok körében Ön lesz a potenciális célszemély, akinek borsot törnek az orra alá, vagy éppenséggel mindenki Önt akarja meginvitálni a kerti partiba.

az első benyomáson sokat segíthet egy mosoly
Forrás: Canva

Az életnek szinte nincs olyan mozzanata, ahol ne számítana az első benyomás. Ám ha elrontja, akkor sem kell kétségbe esni; újrakezdeni is bármikor lehet, ha minden nagyon reménytelennek látszik már, bár tény, hogy sokkal nehezebb, mint elsőre jó benyomást tenni.

Hogyan formálhatja előzetesen az Önről kialakuló első benyomást?

Bár nem a ruha teszi az embert, de kétségtelen, hogy az első benyomásban határozott szerepe van. Először valószínűleg meglátják Önt, és csak utána van esélye szóhoz jutni.

Öltözzön fel az évszakhoz, alkalomhoz illően, legyen visszafogott és elegáns. A minőség legyen kifogástalan, illetve az összeállítás megfelelő stílust adja ki, amelyben minden harmonizál. Ha öltönyt visel, annak fazonja illeszkedjen a testalkatához.

Figyeljen a méretekre: sem túl bő, sem túl szűk, sem nem túl rövid és se nem túl hosszú ruhadarabokat válogasson össze. Akkor is kényelmes legyen, ha leül benne. A szó szoros értelmében figyeljen oda a tisztaságra tetőtől talpig: a napszemüvegtől vagy sáltól kezdve egészen a cipőig. A ruha ne legyen túl régi vagy túl új: ne legyen rajta kopás vagy lyuk, de ne olyan legyen, mint amit most vett meg a boltban, és még ott maradhatott rajta a cetli. Az elegáns viselet mellett figyeljen a visszafogottságra is. Ne legyen semmi harsány, kirívó viseletében. A nagy mintás ruhadarabok, élénk színek, hatalmas feliratok nem illenek egy igazi úriemberhez. Figyeljen arra, hogy ne vegyen fel olyan ruhadarabokat, amelyek egymáshoz nem illő, egymással nem harmonizáló színűek. Túl élénk, harsány színeket ne párosítson egymással: semleges színekkel kombinálja, és ellensúlyozza pasztell árnyalatokkal.

Minden helyzetben legyen udvarias és előzékeny. Akár randi, akár üzleti tárgyalás a program, figyeljen oda arra, hogy nagyjából egyforma mértékben beszéljenek, és ha partnere viszi a szót, teljes mértékben koncentráljon rá. Kérdezzen vissza – ezzel jelezve, hogy figyelt és hogy érdekli a téma, illetve a másik véleménye. Politikai, etnikai, társadalmi témában, illetve minden olyan témában, melyről a partnerének markáns véleménye van, és láthatólag érzékenyen érinti, visszafogottan nyilatkozzon.

Az első benyomás nem csak Önön múlik, hanem azon is, akivel találkozik: előítéletek, természet, adott élethelyzet vagy pillanatnyi hangulat is része lehet ennek, amin finoman, átgondoltan szintén úrrá lehet lenni. Ha olyan a szituáció, tájékozódjon előre beszélgetőpartnerét illetően, ismerje a tabutémákat és azt is, miért rajong, miről beszél szívesen.

Mit lehet tenni, ha utólag szeretné módosítani az első benyomást?

első benyomás
Forrás: Canva

Meg lehet változtatni az első benyomást, mégpedig úgy, ha tartja magát szigorúan ahhoz, amit az első alkalommal kellett volna. Mindenkinek jár egy 2. esély. Ha a másik ember nyitott és nem előítéletes, akkor egy második alkalommal egy merőben más élményt nyújtva pozitívvá formálhatja a véleményét.
Ugyanakkor nem mindig kap második esélyt, egy rosszul sikerült állásinterjú után például egész ritka az olyan eset, hogy behívják próbaidőre bizonyítani.

Maradjon önmaga, de legyen önmaga legjobb verziója! Nem kell kifordulnia magából, nem kell, sőt, nem is szabad mást mutatni, mint amilyen valójában. Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy önmagából lehetőleg a legjobbat adja a bemutatkozáskor.

Ezek is érdekelhetik még…

Az Ön kosara1
Valter, váll lapos, hosszú ujjú ing
-
+
Összesen
11 990 Ft
Vásárlás folytatása
1