0 Elemek
Oldal kiválasztása

Vásárlóink véleménye

Minden véleményt válogatás nélkül megmutatunk, még a negatívakat is.

Hova illik? | Öltöny szett | Kollekciók | Fogalom | Alakulás | Öltönyházak | Modern öltöny | Fazonok | Kiválasztás | Igazítás I Árak I Színváltozatok

Az öltöny tipikusan olyan ruhadarab, amely egyetlen férfi ruhatárából sem hiányozhat. Sőt, egy igazi úriembernek több öltönye is van, hiszen minden eseményre más fazon, színvilág, anyagtípus illik.

Hova kell és hova lehet öltönyt viselni?

Mindannyiunk életében vannak olyan helyek és események, ahol elegánsan felöltözve illik megjelenni. Ezek nagy részére igaz, hogy férfiaknak az öltöny lehet a legjobb választás, sőt, számos rendezvényen kifejezetten elvárás, hogy ebben érkezzen.

  • Esküvők, gálavacsorák, vagy egyéb formális programok alkalmával a dress code része, hogy a férfiak az alkalomhoz illő öltönyben vegyenek részt az eseményen. 
  • Vannak olyan munkahelyek, ahol szintén előírás, hogy a kollégák öltönyben dolgozzanak, főleg, ha ügyfelekkel vagy üzleti partnerekkel kell fontos megbeszéléseken részt venni. Az ilyen találkozók alkalmával kiemelten fontos az elegáns, magabiztos megjelenés.
  • Természetesen számos olyan esemény is van, ahová ugyan nem feltétlenül kötelező öltönyt felvenni, mégis előnyös lehet ezt a ruhadarabot választani. Étterembe, múzeumba, színházi vagy komolyzenei előadásokra manapság sokan szeretnek hétköznapibb ruhában érkezni, ha azonban fontos Önnek a kifinomult megjelenés, továbbra is divatos az elegánsabb öltözet.

Miből áll egy férfi öltöny szett?

Az öltönyök jelentős változáson mentek keresztül a XVII. századi megjelenésük óta, az azonban továbbra is állandó, hogy az alapszett 3 részből áll: egy öltönyzakóból, egy nadrágból és egy mellényből. Ugyanakkor gyakran előfordul, hogy mellény nélkül, kétrészes szettként is viselik.

A teljes viseletnek a három alap ruhadarabon kívül is vannak szükséges elemei. Az öltönyöket minden esetben inggel illendő viselni, gyakran fehér színben, de az alkalomtól függően más színeket is választhat. Kiemelten elegáns eseményeken a nyakkendő vagy a csokornyakkendő is a kötelező viselet része. A szett természetesen csak lábbelivel teljes, a megfelelően elegáns, általában barna vagy fekete bőrcipő fontos része a stílusos megjelenésnek. 

A legkifinomultabb hatás érdekében az öltönyök zsebébe díszzsebkendőt is szokás tenni, ez azonban gyakorlatilag minden esetben csak szabadon választható lehetőség.

Annak ellenére, hogy ezek a kiegészítő ruhadarabok a legtöbb esetben nem az egyben megvásárolható öltöny szett részei, a MrSale Öltönyüzletben és webáruházban ötrészes szetteket is talál. Ha mégis külön vásárolná meg a kiegészítőket, igény szerint szívesen segítünk is Önnek a legjobb összeállítás kialakításában.

Milyen öltöny kollekciókból válogatjuk termékeinket?

A MrSale Öltönyüzletben kiemelt figyelmet fordítunk rá, hogy olyan öltönymárkák kollekcióit kínáljuk Önnek, amelyek minden esetben a minőséget és az eleganciát képviselik. Modern, stílusos megjelenést kölcsönző darabok és klasszikus öltönyök is találhatók a kínálatunkban, így bármely stílus kedvelői megtalálják a tökéletes szettet. Neves magyar és külföldi márkák kollekcióiból válogatjuk össze azokat a darabokat, amelyeket a legjobb választásnak találunk, többek között a Thomas Goodwin, Malcon, J. Parker, Felippe, Lorenzo, K. William, Mika Rauta, Manzetti, MNZ, és Wilvorst márkák termékeit találhatja meg nálunk. 

Kínálatunk folyamatosan változik, bővül, az aktuálisan elérhető termékekért kérjük minden esetben látogassa meg weboldalunkat, vagy keresse fel kollégáinkat az elérhetőségeink valamelyikén.

Mikor született meg az öltöny fogalma?

Sokan talán nem is gondolnák, de a mai, modern korban ismert öltönyök többszáz éves múltra tekintenek vissza. Sok más ruhadarabtól eltérően az öltöny fogalmának születését egészen pontosan ismerjük: II. Károly angol király 1666-ban rendelte el, hogy a főuraknak a korábban megszokott francia stílusú ruházat helyett háromrészes szettet kell hordaniuk. Az uralkodó valószínűleg azért próbálta kiszorítani a francia divatot a brit főurak ruhatárából, mert a korábbinál kevésbé extravagáns megjelenést várt el az udvarában. 

Ennek ellenére az első öltönyök még gazdagon díszítettek, sőt, a legtöbb esetben aranyozottak voltak.
A II. Károly  idejében viselt hosszú kabát, mellény és térdnadrág kombinációja volt az általunk ismert öltönyök elődje. Egyes források szerint a holland királyi udvarban már korábban is hordtak hasonló öltözékeket, az azonban biztos, hogy a köztudatba a brit főurak hatására került be.

Hogyan alakult az idők során a férfi öltöny megjelenése és viselése?

Az öltöny kezdetben elsősorban a brit főurak gyakori viselete volt, ennek megfelelően a hosszú öltönykabát, mellény és térdnadrág kifejezetten díszes, elegáns viseletnek számított. A XVIII. századra azonban már a katonaság és a polgári réteg körében is elterjedt ez az öltözködési irányzat. Miután már nem csak a magas rangú urak hordták, az öltönyök stílusa és szabása nagymértékben egyszerűsödött, a feltűnő díszek visszafogottabbá váltak.

A legnagyobb érdemi változás a XIX. század elején következett be: George Bryan Brummel, vagy ahogy a társasági körökben ismertté vált, Beau Brummel teljesen új irányba terelte az öltönyviselési szokásokat. Felhívta rá a  figyelmet, hogy a szorosabb illeszkedés elegánsabb hatást kelt, mint a bő ruházat, és divatba hozta a személyre szabott ingeket és velük együtt a térdnadrágokat felváltó hosszúnadrágokat is. 

Az ezt követő időszakban fokozatosan változtak az öltönyviselési trendek: a hosszú kabátokból kialakult a frakk, ami csak hátul hosszú, majd a rövid szmoking is divatba jött, míg végül megjelent a ma is ismert háromrészes öltöny. A sok átalakulás ellenére az öltöny a kialakulása óta a kifinomult elegancia jelképe, és az úriemberek elsőszámú viselete tudott maradni.

Mikor jelentek meg az öltönyházak? Mit jelentett ez akkor és mit takar ma?

Az öltönyházak olyan szabászatok, üzletek, amelyek kifejezetten öltönyök készítésével és értékesítésével foglalkoznak. Öltönyöket gyártó szolgáltatókra természetesen a legelső öltöny kialakulása óta szükség volt, de kezdetben olyan szabók készítették őket, akik más ruhákat is rendszeresen varrtak. Ahogy azonban az ipari forradalom során széles körben divatossá vált ez a viselet, megjelentek a kifejezetten öltönyökre szakosodott szabászatok is, amelyek garantálták az öltönyök minőségét és illeszkedését. Az öltöny viselése akkor is a kifinomult, elegáns stílust jelezte, így egyfajta státuszszimbólumnak számított öltönyházban vásárolni.

A modern öltönyházak fő termékei továbbra is az öltönyök, de a kínálatukban gyakran többféle elegáns férfi ruházati termék és kiegészítő is megtalálható. Az öltönyházak a mai korban is minőséget és eleganciát képviselnek, az itt vásárlók biztosak lehetnek benne, hogy a termékek a legjobb anyagokból készülnek. Egy férfi öltöny akkor igazán kifinomult viselet, ha tökéletesen illeszkedik, ezt pedig a helyszínen biztosított méretre igazítás teszi lehetővé. A modern öltönyházak tehát a konfekcióméretben kapható, üzletekben vásárolt öltönyök megbízhatóbb, minőségibb és elegánsabb alternatíváját kínálják, ami minden igazán stílusos férfi ruhatárában elengedhetetlen.

Mi jellemez egy modern öltönyt?

A modern öltönyök legtöbbször már slim fit, azaz karcsúsított változatban készülnek, ez a fazon biztosítja, hogy a ruhadarabok a megfelelő helyeken illeszkedjenek, ami különösen stílusos megjelenést biztosít viselőjének. Nevének ellenére ez a szabás nem kizárólag karcsú férfiaknak áll jól, a nagyobb konfekciómérettel rendelkező uraknak is az úgynevezett “modern fit”, enyhén karcsúsított kialakítás javasolt, mert ezek a modern fazonok kifinomult eleganciát sugároznak. 

Manapság számos, egymástól jelentősen eltérő eseményre szokás öltönyt felvenni, így ezek a ruhadarabok változatos anyagokból készülnek, hogy minden igényt kielégíthessenek. Az anyagok nem csak a funkcionalitás miatt fontosak, egyre többeknek fontos az is, hogy környezetbarát eljárásokkal készült ruhákat vásároljanak. Az esemény jellegétől függően különböző stílusú kiegészítőkkel is lehet kombinálni a férfi öltönyöket, a kifejezetten elegáns díszzsebkendőktől és mandzsettagomboktól kezdve a sportosabb stílust feltételező okosórákig.

Milyen öltöny fazonokat készítenek? Milyen férfi öltöny típusok vannak?

Mivel minden embernek, minden testnek megvan a sajátos formája, ezért számos különböző fazonú férfi öltöny létezik. Ez pedig mindenki számára jó hír, hiszen így nincs olyan férfi a világon, aki ne találná meg a számára ideális típust.

  • Az Extra Slim Fit fazont például a vékonyabb alkatúak számára tervezték, a derékvonal jellemzően különösen szűk, a zakó rövidített, a nadrág szárai pedig szűkebben szabottak, így tökéletesen illeszkedik.
  • A Slim Fit fazon az átlagos testalkatú urak körében népszerű; azokra a területekre irányítja a figyelmet, amelyek által tökéletes férfialakot lehet létrehozni, ráadásul nagyobb komfortot biztosít, mint egy extra slim fit.
  • A Regular fit fazonú divatos öltönyök enyhén karcsúsítottak, de épp csak annyira, hogy akár a testesebb urakon is jól mutassanak. Minden téren klasszikusnak és átlagosnak számít ez a fazon, így szinte mindenkinek előnyös.
  • A Comfort Fit szabású öltönyöket pedig a nagyobb konfekcióméretű urak számára álmodták meg.

Hogyan érdemes választani a különböző anyagú öltönyök közül?

A férfi öltönyök anyaga sokféle lehet, ám érdemes odafigyelni a vásárlás során az egyes típusok előnyeire és hátrányaira.

  • A viszkóz például egy mesterségesen előállított, cellulóz alapú anyag. Előnye, hogy nagyon jó a nedvszívó képessége, remek légáteresztő, szép esésű és kellemes viseletet biztosít. A szín és mérettartása szintén kiemelkedő, ráadásul poliészterrel keverve a gyűrődés miatt sem kell aggódnia.
  • A poliészter anyag szintén nagyon népszerű a textiliparban, ugyanis amellett, hogy könnyen megmunkálható, jó a hőszigetelő képessége, ráadásul igen strapabíró is.
  • A gyapjú természetes, állati eredetű, a juhok lenyírt bundájából készítik. Mivel nagyon finom szálú és mikronvastagságú anyagról van szó, önmagában nem alkalmas a viseletre, mindenképpen szükséges hozzá poliészter és viszkóz felhasználása is. Nagy előnye, hogy jó a hőtartása, a nedvességgel szemben is ellenálló, tapintása pedig nagyon kellemes.

Milyen öltöny méretek vannak? Mennyire igazítható egy öltöny?

Nagyon fontos, hogy minden esetben megfelelő méretű öltönyt válasszon, ugyanis hiába tökéletes a szín vagy a fazon, ha túl nagy vagy éppen a kelleténél kisebb a ruházat. E téren sokat számít a testmagasság, a derékbőség és a mellbőség is. Minden méretet pontosan érdemes lemérni, ugyanis már néhány centiméter eltérés is méretbeli különbséget jelenthet.

Hogyan alakulnak a férfi öltöny árak?

A férfi öltönyök árai igen széles skálán mozognak, nagyban függ a márkától, az anyagtól, de sok múlik a
szabáson is. A finom részletek, például az egyedi gombok, bélésanyagok, kézzel készített varrások, szintén
megemelik az árat. A szabás minősége és a belső kidolgozás is befolyásolja az összeget.

Milyen színváltozatai vannak? Melyik színű öltönyt hogyan illik viselni?

A három fő öltönyszín a fekete, a sötétkék és a szürke, vagyis ezeknek alapdaraboknak kell lenniük. A sötétszürke vagy szénszínű öltönyt abban az esetben érdemes választani, ha jellemzően csak ritkán visel öltönyt, és csak egyetlen darabot szeretne a gardróbban tartani, amely sokoldalúan felhasználható és gyakorlatilag bármilyen alkalomra megfelel. Ezen felül a fekete és a sötétkék szintén ide sorolandók.

A sötét, elegáns öltönyök formálisabbak és több szituációban megállják a helyüket, míg a világos árnyalatok kifejezetten hétköznapiak, illetve lazább eseményekre valók.

Mindezeket érdemes figyelembe venni minden esetben, ha öltönyvásárlásról van szó. Függetlenül attól, hogy a mindennapok során is viseli ezeket a ruhadarabokat, vagy csak különleges alkalmakkor kerülnek elő a szekrényből, a megfelelő megjelenés nagyon fontos. Pontosan ezért kell tudatosan szétnézni a kínálatban annak érdekében, hogy egyszerre lehessen tökéletes a fazon, a színvilág és a méret egyaránt.